Історична довідка

Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”, як військовий навчальний заклад Сухопутних військ Збройних Сил України, було створено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 року № 549.


24 серпня 2017 року Президентом України – Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України Військовому інституту танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”, було вручено Бойовий Прапор інституту та Грамоту Президента України.


Згідно наказу начальника Військового інституту танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”, від 06 квітня 2020 року № 159, Днем навчального закладу визначено – 19 вересня 1997 року, з нагоди Постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1997 року № 1036


17 квітня 2020 року Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Руслан Хомчак затвердив нарукавний знак Військового інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”.
Нарукавний знак має вигляд геральдичного щита іспанського типу розтятого на чорний (притаманний танковим військам) і зелений (притаманний кольору герба м. Харків) зі срібним кантом. Центральним елементом знаку є емблема у вигляді золотої латної рукавиці що утримує срібний сувій і символізує залізну волю у навчанні. Над щитом розміщено чорну декоративну стрічку зі срібним кантом і написом “Сила, відвага, честь”.


17 лютого 2023 року Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний затвердив Геральдичний комплекс Військового інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”, до якого входять:

Повний герб Військового інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”

Середній герб Військового інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”

Малий герб Військового інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”

Нагрудний знак постійного складу Військового інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”

Нагрудний знак випускника Військового інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”.


11 квітня 2023 року рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України генерала Валерія Залужного (відповідно до наказу № 129 від 05 травня 2022 року “Про відзнаку Головнокомандувача Збройних Сил України “За участь в обороні України”) за заслуги проявлені в бойових діях проти російської федерації,
а також вшанування героїзму особового складу навчального закладу під час захисту територіальної цілісності та незалежності України – Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” удостоєний відзнаки “За участь в обороні України” Харків 2022.

Передісторія навчального закладу (1943-1944 роки).

Наказом Наркома оборони від 07 лютого 1943 року № 58 була створена
33 гвардійська окрема танкова бригада.


Із 17 червня 1943 року танкісти бригади, у складі 4 Українського фронту, взяли участь у визволення України від німецько-фашистських загарбників. Вони проривали ворожу оборону на річці Міус (Міус-фронт), з часом, визволяли
від фашистів селища поблизу Саур-Могилу, що знаходились на напрямку головного удару з’єднання, а 09 вересня 1943 року підрозділами бригади було повністю очищене від німецьких окупантів місто Іловайськ.


Після прориву оборони на річці Міус, пройшовши з боями через територію т.з конгломерату “Донбас” в межах України, у середині жовтня 1943 року, танкісти бригади взяли участь у звільненні Каховки. Після боїв за Каховку, за наказом командувача військ 4 Українського фронту, бригада була спрямована
в район міста Мелітополя, а в грудні 1943 року до міста Павлоград, до Павлоградського танкового воєнного табору, для переформування.


У зв’язку з оснащенням, на той час, Збройних Сил новими зразками техніки, зокрема танками Т-44, потрібні були офіцерські кадри, які були б здатні досконало володіти новітніми грізними бойовими машинами. Внаслідок цього, наказом заступника Народного комісара оборони від 23 серпня 1943 року
№ 0041, на базі танкової бригади було сформовано Гвардійське Харківське танкове училище (лейтенантів).


Наприкінці вересня 1944 року танкове училище було передислоковано
з Павлоградського танкового військового табору до м. Харків, до військового містечка, де раніше знаходилося 1 Харківське танкове училище, яке у 1941 році було переведено до м. Чирчика.


19 березня 1945 року був зроблений перший випуск 247 офіцерів-танкістів. Після нього було ще чотири випуски, які відбулися у квітні, липні, жовтні та грудні 1945 року. Вони дали бронетанковим військам 760 молодших лейтенантів і 64 молодших техніків-лейтенантів.


З 18 січня 1946 року училище було переведено на 3-річний термін навчання. До навчального плану, крім соціально-економічних і військових дисциплін, були включені загальноосвітні предмети. Після закінчення училища офіцерам разом з присвоєнням військового звання “лейтенант” видавався атестат про закінчення середньої школи.


З вересня 1966 року училище стає Харківським гвардійським вищим танковим командним училищем з терміном навчання курсантів 4 роки і видачою офіцерам диплома державного зразка про вищу інженерну освіту.
З 1991 року, з моменту набуття Незалежності Української Держави,
до 1997 року навчальний заклад існував як Харківське гвардійське ордена Червоної Зірки вище танкове командне училище імені Верховної Ради УРСР.

Навчальний заклад у Незалежній Україні (1991-по т.ч.).

12 січня 1992 року особовий склад училища присягнув на вірність народові України. З цього року випускники та військовослужбовці навчального закладу почали брати участь у миротворчих місіях ООН і НАТО.


14 вересня 1997 року в місті Харків вперше в історії Збройних Сил України відбулися урочисті заходи з нагоди професійного свята Дня танкістів.


19 вересня 1997 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 1036, на підставі якої училище перетворювалося на Харківський інститут танкових військ.


20 серпня 2002 року з Харківського військового університету до складу Харківського інституту танкових військ було переведено факультет радіаційного хімічного біологічного захисту (РХБз).


Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 року № 321 Харківський інститут танкових військ увійшов до складу Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”.


2 березня 2004 року в складі інституту розпочала свою роботу кафедра військової підготовки офіцерів запасу.


У вересні 2004 року на території навчального закладу відкрилась каплиця Святого Мученика Іоана Воїна.


У 2004 році за вагомий внесок у підготовку висококваліфікованих кадрів Збройних Сил України, в номінації вищих військових навчальних закладів України за результатами 2003 року, інститут нагороджений Дипломом Софії Київської.


У січні 2005 року було успішно завершено проведення державного випробування комплексного тренажера екіпажу танка Т-64 в якому брали участь офіцери і курсанти інституту.


Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2005 року № 381 та Директиви Міністра оборони України від 3 березня 2007 року
№ 322/1/02 Харківський інститут танкових військ НТУ “ХПІ” було переформатовано у Факультет військової підготовки НТУ “ХПІ”.


У листопаді 2008 року на факультеті були введені курси перепідготовки та підвищення кваліфікації офіцерського складу.


Після анексії українського Криму, у 2014 році, та початку антитерористичної операції на сході держави із залученням Збройних Сил України, військовослужбовці навчального закладу взяли активну участь
у боротьбі з ворогом.


З березня до липня 2014 року зведений танковий підрозділ факультету
у складі екіпажів з числа постійного особового складу на штатній техніці навчального закладу брава участь у виконанні бойових завдань щодо захисту Державного кордону разом з підрозділами 92 ОМБр.


Під час проведення АТО на сході України у 2014-2015 роках в бойових діях взяли участь понад 180 військовослужбовців факультету. Багато з них нагороджено державними нагородами, відомчими відзнаками Міністерства оборони України. У подальшому курсанти навчального закладу постійно залучалися для виконання бойових завдань в зоні АТО (ООС) для надання допомоги з ремонту і відновлення озброєння та військової техніки.


У 2014-2015 роках, на перших етапах АТО, зведені ремонтні підрозділи навчального закладу відновили і направили на передову близько трьохсот одиниць броньованої та автомобільної техніки, зокрема: танків – 10 од., БМД-2 – 5 од., БТР-80 – 169 од., БМП – 2(1) – 99 од., БРЕМ-1 – 1 од., БРДМ-2 – 4 од., автомобільної техніки – 2 од. Під час ремонтної практики на “Харківському бронетанковому ремонтному заводі” курсантами відновлено 10 одиниць танків Т-72Б для підрозділів, які виконували завдання в зоні АТО.


29 січня 2016 року наказом Міністра оборони України № 47, Герой України капітан Олександр Лавренко, командир танкової роти 93-ї окремої механізованої бригади, випускник Харківського інституту танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” 2005 року, навічно зарахований до списків особового складу навчального закладу.
21 липня 2014 року капітан Олександр Лавренко у складі екіпажу
Т-64БВ вступив у нерівний бій з терористами за селище Піски. Прямим пострілом було підбито один із танків бойовиків, наступними пострілами знищено мінометні розрахунки і 2 автобуси з найманцями.
Під час бою танк потрапив на фугас. Обидва члени екіпажу загинули,
а капітан Олександр Лавренко отримав тяжкі поранення. Щоб не попасти у полон і не допустити захоплення противником бойової машини, офіцер підірвав себе гранатою у танку.


У грудні 2016 року у навчальному закладі було відкрито куток бойової слави випускника вишу 2005 року Героя України капітана Олександра Лавренка.


У травні 2017 року Факультет військової підготовки з робочим візитом відвідав Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак, який переглянув стан матеріально-технічної бази та провів робочу нараду, на якій обговорювалися ініціативи перетворення факультету на військовий інститут.


Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 року № 549 Факультет військової підготовки імені Верховної ради України Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” реорганізовано шляхом перетворення його у Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”.


У 2018 року в інституті відкрита алея Героїв України – випускників навчального закладу.


2 лютого 2019 року в інституті пройшли збори представників релігійної громади навчального закладу, де було прийнято рішення щодо переходу громади до Православної Церкви України.


У жовтні 2019 року з архіпастирським візитом інститут відвідав Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Предстоятель Православної церкви України ознайомився з історією славетного навчального закладу.


20 липня 2019 року близько 700 студентів кафедри підготовки офіцерів запасу інституту, які навчалися за військовими спеціальностями, присягнули на вірність українському народові та отримали військове звання “молодший лейтенант запасу”.


У 2017, 2018 роках та 24 серпня 2021 року в центрі столиці України відбувалися святкові паради військ з нагоди річниці незалежності України. Під час заходів Хрещатиком крокували військовослужбовці танкового інституту.


29 серпня 2020 року, в День пам’яті захисників України, які загинули
в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, на території інституту відбулося відкриття пам’ятників (погруддя) випускникам навчального закладу Героям України капітану Сергію Колодію та капітану Олександру Лавренку.


У листопаді 2020 року на конкурсі Збройних Сил України на кращий взвод радіаційної, хімічної, біологічної розвідки серед підрозділів Сухопутних військ, Військово-Морських Сил, Десантно-штурмових військ, Сил підтримки Збройних Сил України, перше місце посіла команда Військового інституту танкових військ Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут.


24 вересня 2021 року військовий інститут танкових військ із робочим візитом відвідав Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний, який переглянув експозиції музею Бойових традицій, оглянув сучасну матеріально-технічну базу вишу та визначив шляхи подальшого вдосконалення підготовки офіцерів вишу, зокрема офіцерів-танкістів командної ланки, для Збройних Сил України.


6 грудня 2021 року із робочим візитом до інституту танкових військ завітав Командувач Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-полковник Олександр Сирський.


16 лютого 2022 року, о 10.00 годині, в інституті відбулися урочисті заходи з нагоди Дня єднання, відповідно до Указу Президента України – Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України від 14 лютого 2022 року № 53/2022.


З 24 лютого 2022 року особовий склад інституту, на штатній бойовій техніці, став на захист суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України від російської навали. На базі військового інституту було сформовано резерв Головнокомандувача Збройних Сил України, який організаційно увійшов до Сил оборони Харкова, де на рівні з іншими частинами Збройних Сил України, НГУ, ТрО тощо виконував завдання по захисту міста-героя Харкова.


На опорних пунктах (ВОПах – Циркуни, Кулиничи, П’ятихатки, Солоницівка, Безлюдівка, Кутузовка, Міст тощо) в системі оборони міста було залучено 153 військовослужбовця, 16 танків та близько 20 бойових броньованих машин. В інституті, також, було сформовано мобільний резерв на штатній бронетехніці, який вів вогонь, як правило, з закритих вогневих позицій. Підрозділи інституту мали завдання – нанести втрат ворогу для зниження його наступальних можливостей й виграшу часу щодо підготовки відсічи агресору.


Завдяки своєчасним та рішучим діям військовослужбовців інституту, за декілька годин до нанесення масованого ракетного удару по ДП “Харківський бронетанковий завод”, було евакуйовано та збережено для Збройних Сил України 11 відремонтованих та модернізованих танків, які одразу були введені до бойових підрозділів інституту. Екіпажі машин були складені з воїнів навчального закладу, які виконували бойові завдання по захисту Харкова від окупантів.


6 березня 2022 року зі стін славетного навчального закладу достроково, безпосередньо з бойових позицій, було випущено майже двісті молодих офіцерів. Вони були патріотично налаштовані та цілеспрямовані, добре підготовлені у професійному плані і вже набули досвіду бойових дій
в російсько-українській війні під час оборони Харкова.


Військовослужбовці інституту брали безпосередню участь в боях за звільнення населених пунктів: Циркуни, Руська Лозова, Руськи Тишки, Черкаські Тишки, Питомник, Дементіївка та інші.


Курсантами та фахівцями інституту, на збірному пункті пошкоджених машин, за період ведення бойових дій відновлено: 26 танків (6 з яких передано до бойових частин), 6 одиниць БМП,4 одиниці БТР-4Е (3Е), 7 одиниць БТР-80(70), 3 одиниці БРДМ.


29 травня 2022 року Президент України – Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України, за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі, вручив державні нагороди військовослужбовцям інституту, які брали активну бойову участь в обороні Харкова від російських загарбників. Начальнику інституту полковнику Олександру Серпухову, відповідно Указу Президента України, було присвоєно військове звання “бригадний генерал”.


З метою проведення ротації курсантів та викладачів були здійснені зміни до штату інституту, за якими до складу вишу було введено зведений підрозділ. Це надало змогу провести заміну 100% курсантів і частини викладачів в бойових підрозділах та з 2 травня, в умовах постійних ракетно-бомбових ударів по місту, продовжити навчальний процес у заново облаштованих навчальних аудиторіях, які були розміщені в підвальних приміщеннях навчальних корпусів.


Внаслідок постійних ракетних обстрілів Харкова і області керівництвом Збройних Сил України було прийняте рішення про переміщення навчального закладу до більш безпечного місця дислокації. У третій декаді серпня 2022 року особовий склад вишу, з відповідною навчально-матеріальною базою, убув для продовження освітнього процесу до західної частини України.


Наприкінці серпня 2022 року особовий склад 1 курсу інституту склав військову присягу на вірність українському народові. У строю серед курсантів інституту знову стояли майбутні офіцери командного профілю, набір яких стався уперше після останнього їх випуску 2007 року.


15 вересня 2022 року особовий склад інституту відзначив День фахівців військ радіаційного, хімічного, біологічного захисту Збройних Сил України, який, відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України, відзначається як щорічне свято.


21 жовтня 2022 року Харківський міський голова Ігор Терехов за сумлінне виконання службових обов’язків, особисту мужність й самовіддані дії, проявлені під час виконання бойових завдань, вірність військовій присязі вручив військовослужбовцям інституту пам’ятні медалі “За оборону міста-героя Харкова”.


У період з 15 до 17 листопада 2022 року командування інституту відвідало Військово-технічну академію імені Ярослава Домбровського (м. Варшава, Республіка Польща) в рамках Програми DEEP НАТО “Удосконалення військової освіти”.


23 червня 2023 року в інституті відбувся черговий випуск лейтенантів. Випускники славетного військового навчального закладу з великим почуттям гордості та відповідальності за долю нашої Батьківщини приєднались до офіцерського корпусу Сил оборони України.
Президент України – Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Володимир Зеленський, у форматі відео конференції, привітав випускників вищих військових навчальних закладів України.

Начальники військово-навчального закладу з 1991 року по т.ч.

генерал-майор

Володимир Михайлов

(по липень 1993)

полковник

Валерій Попов

(липень 1993 – червень 1997)

генерал-майор

Микола Кечев

(червень 1997 – вересень 2003)

генерал-майор

Анатолій Сиротенко

(листопад 2003 – серпень 2007)

бригадний генерал

Олександр Серпухов

(вересень 2007 – по т.ч.)

Цікаві факти життєдіяльності військово-навчального закладу

З 1944 року курсанти навчального закладу вивчали танк Т-34 та новітній на той час, танк Т-44. З 1947 року курсанти почали освоювати новий зразок танка Т-54. З 1967 року курсанти училища почали оволодівати новітньою бойовою машиною харківських танкобудівників – танком Т-64.
Усі ці танки були спроектовані Харківським конструкторським бюро машинобудування (колишнім ОКБ-520) і Харківським конструкторським бюро двигунобудування (колишнім ХКБД) та виготовлені ДП “Харківський бронетанковий завод” (колишнім Харківським заводом транспортного машинобудування), у тому разі, в евакуації (Т-34, Т-44), під час Другої Світової війни.


У 1995 році Генеральним конструктором бронетанкового будування
в Україні, Героєм України генерал-майором Михайлом Борисюком, було презентовано офіцерам навчального закладу танк Т-84 – новітнє творіння ДП “Харківське конструкторське бюро машинобудування”, ДП “Харківське конструкторське бюро двигунобудування” та ДП “Харківський бронетанковий завод”.


Ректор НТУ “ХПІ” професор Євген Сокол: “Харків є українським Танкоградом, саме тому, що в нашому місті зосереджені всі компоненти, які забезпечують безпеку держави в галузі танкобудування. У Харківському політехнічному інституті працює єдина в Україні кафедра ім. О. Морозова, де готують фахівців у галузі танкобудування, інформаційних технологій і систем колісних і гусеничних машин, а наш університет веде наукові розробки в галузі танкобудування. У Харкові був і є військовий навчальний заклад, який готував
і готує сьогодні фахівців-танкістів найвищого рівня”. Вересень 2015 року.